Odlehčená zelená střecha

Zelená střecha klade mírně zvýšené nároky na konstrukci domu a její nosnost. Při výstavbě nových objektů není tolik složité s navýšením zátěže počítat a střechu dimenzovat na potřebné zatížení. 

Ne všude ale lze klasickou zelenou střechu umístit. Společnost EKOBOX s.r.o. proto nabízí řešení speciální odlehčené zelené střechy, která má veškeré výhody té klasické.

Instalace je poměrně rychlá, proto se hodí na větší plochy. Credits: Sempergreen

Se zatížením pouhých 50kg/m2 při plném nasycení vodou je tak nejlehčí variantou zelené střechy. Využití této odlehčené zelené střechy je pak prakticky bez omezení. Nejčastěji se pak tato varianta volí tam, kde se instalací zelené střechy dopředu nepočítalo.

V tomto bychom si měli brát příklad ze zahraničí, kde zelené střechy se častěji umisťují na výrobní podniky a jejich haly a sklady.

V České republice nyní celková plocha moderních průmyslových hal a skladů činí zhruba sedm milionů metrů čtverečních. Tato nezanedbatelná plocha by se dala efektivněji využít.

Odlehčená zelená střecha nad nákupním střediskem. Credits: Sempergreen

Proč instalovat odlehčenou zelenou střechu?

  • šetření nákladů na vytápění či klimatizaci
  • prodloužení životnosti hydroizolace
  • pozitivní postoj společnosti k ekologii

Nejen výrobní haly

Každý m2 který neskončí jako šedá neživá střecha, ale využije se k úspoře nákladů a vytvoření živé střechy se počítá. Pergola, garážové stání, zastávka nebo i přístřešek na kola tak může ochladit naše okolí a vytvořit domov pro hmyz, který je tak důležitý při obnově biodiverzity.