NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

ZELENÉ STŘECHY

Není zelená střecha jen současný "eko" trend?

Jedním slovem není. Zelené střechy můžeme zaznamenat dokonce už v období Mezopotámie (3500-3000 p.n.l.), kde střešní terasy ochlazovali dům proti horkému podnebí z pouště. Byly také cíleně stavěné v severských zemích, kde teploty byly naopak nízké a zelené souvrství mohlo zadržovat teplo a chránít dům před prudkými větry.

Proč se vyplatí instalovat zelenou střechu?

Ať už jste enviromentálně založení, nebo řešíte čistě ekonomické důvody, zelená střecha se z dlouhodobého hlediska vyplatí. Když vezmeme v potaz, že výrazně prodlužuje životnost hydroizolace, nebo vám ušetří náklady na vytápění či ochlazení domu a také zvyšuje efektivitu solárních panelů návratnost může být už kolem 15-20 let v závoslosti na typu zelené střechy. Z hlediska ekologie má pak veliký význam pro svět kolem nás, pro biodiverzitu, pro rezervoár vody a další. 

Jaká je stavební připravenost pro instalaci zelené střechy?

Je dobré ze střechy odstranit nečistoty nebo zbytky kačírku/dlažby a podobně. Pokládka zelené střechy se provádí v momentě, kdy je střecha kompletně dotažena do kvalitní hydroizolace. V ideálním případě typ EPDM, Fatrafol, Dekplan které mají certifikaci pro odolnost vůči prorůstání kořínků. K instalaci potřebujeme také zpevněnou cestu na příjezd manipupační techniky.

Jak dlouho trvá instalace zelené střechy?

Dobu instalace ovlivňuje zvolený typ zelené střechy a také přístup na střechu. Pokud vezmeme průměrnou střechu 200mje doba instalace 1 den.

Realizace zelené střechy svépomocí?

Pokládka zelené střechy není nic složitého. Důležité je používat jen ty nejkvalitnější materiály se kterými jde instalace snadno. Pokud si nevíte rady s vhodnou skladbou souvrství stačí se obrátit na náš tým a velmi rádi vám pomůžeme vybrat to nejlepší řešení pro vaši střechu. Máme k dispozici návody jak na instalaci tak údržbu zelených střech a nabízíme i odborný dozor na stavbách nebo přímo na vaší střeše.

Slyšeli jste o modulové zelené střeše? Kompletní souvrství obsažené v samozavlažovacím modulu. Stačí jen položit a máte zelenou střechu.

Mám starší dům kde se s zelenou střechou nepočítalo co s tím?

Je dobré si zařídit posudek statika, který na základě výkresů jednoduše posoudí s jakým zatížením střechy se při stavbě počítalo. Naše standartní extenzivní zelená střecha váží 90-95kg/m2 což by mělo být ve většině případů v pořádku. Nabízíme také odlehčenou kde je váha pouhých 55kg/mta se dá umístit také na pergoly a přístřešky.

Mohu po zelené střeše chodit na případnou údržbu?

Ano. Extenzivní zelené střechy jsou pochozí takže pravidelná údržba střechy není nejmenší problém. Nedoporučujeme však na frekventované chození, například na střechy, které se využívají jako terasa doporučujeme vytvořit cestičky.

Proč volit rozchodníkové koberce na místo řízků ze sukulentů

V případě rozchodníkových koberců máte jistotu, že zelená střecha bude skutečně zelená s okamžitým efektem. Koberce jsou jsou z 95% předpěstované a tvoří jej několik druhů sukulentů.

V případě instalace "hnědé" střechy se řízky rozhodí volně do substrátu. Zde je riziko odfouknutí substrátu nebo přívalového deště, který by mohl část výsadby odplavit či poškodit.

Dotace na zelené střechy?

V současné době v rámci programu Nová zelená úsporám stát přispívá fixní částkou 800 Kč/m což je významná podpora v kombinaci s naší ekonomickou extenzivní zelenou střechou. 

Instalace zelené střechy však musí probíhat v rámci reknostrukce nebo stavby nového pasivního domu. Pokládka musí být nad obytnou plochou tzn. není možné žádat o dotaci na zelenou střechu umístěnou např. na pergole. Výška souvrství musí mít alespoň 8 cm a je třeba splnit koeficient odtoku vody. O dalších podmínkách se pak dozvíte přímo na stránkách www.novazelenausporam.cz, kde naše společnost EKOBOX s.r.o. je schváleným specialistou.

Jak je to s údržbou zelené střechy?

V tomto odkazu naleznete rozdíl mezi extenzivní a intenzivní zelenou střechou, které se kromě jiného liší zejména údržbou. Naše společnost nabízí extenzivní zelené střechy, které nevyžadují žádnou údržbu v podobě zalévání. Nejsou proto nutné zvýšené náklady na střešní zavlažování a tím k i nadužívání vody. Naše zelené střechy se zapojí do koloběhu vody v přírodě. Jedinou údržbou je pak jednoroční přihnojování dlouhodobým hnojivem a pletí. Pouze v případě biodiverzitních doporučujeme sečení vždy části střechy. Nebo vše můžete nechat na nás a naší smluvní údržbě.

Věděli jste, že intenzivní zelená střecha vyžaduje zavlažovací systém na střeše, ale voda se nesmí brát z vodovodního řádu?

ZELENÉ FASÁDY A ŽIVÉ STĚNY

Co je zelená fasáda?

Zelená fasáda je přírodní ochranou pro budovu stejně tak, jako to dělá klasická fasáda. Je tvořena rostlinami, které se pečlivě vybírají podle lokality instalace a podnebí.

Co je živá stěna?

Živá stěna se nachází v interiéru budovy. Je instalována k oživení vnitřních prostorů kanceláří, recepcí vstupních hal  i obývací pokoj. Zelená živá stěna tak přitáhne přírodu k vám domů.

Existuje studie díky které prokázali zvýšení efektivity práce v případě instalace živé stěny do kanceláře.

Nahrazuje zelená fasáda zateplení?

Ano. Naše zelené fasády jsou tvořeny moduly, ve který je přírodní substrát, který stejně jako zelená střecha má tepelně izolační vlastnosti a spoustu dalších výhod.

Když nechám dům zarůst břečťanem je to zelená fasáda?

Barvou určitě ano ale nikoliv funkcí. Břečťan a jiné popínavé rostliny mají kořeny v zemi. Rostliny zelené fasády koření v modulech ve kterých je přírodní hlína. Takže hlína tvoří spolu s květinami stěnu domu a zatepluje dům.

Za jak dlouho zelená fasáda zaroste?

Ihned. Zelenou fasádu dodáváme v předem předpěstovaných modulech, které instalujeme podle navržené grafiky. Takže zelená fasáda vypadá doslova “jako na obrázku” ihned po instalaci.

Nevím jaké rostliny zvolit?

Náš tým Vám pošle 3 grafické návrhy, které uvidíte přímo na vaší budově bude o to snažší.

Jaká je údržba zelené fasády?

Zelenou fasádu je nutné zavlažovat pomocí kapénkové závlahy, která je obohacena o živiny pro rostliny. Jaké množství vody a jak často zavlažovat je klíčovým aspektem k dlouhodobé životnosti zelené fasády. Nemusíte mít strach, že zelené fasádě jednou vyprší čas a bude se muset celá obnovovat. Odumřelé rostliny se znovu zasadí do hlíny a udržitelná zelená fasáda dále plní funkci.

Podle čeho se vybírají rostliny do zelené fasády?

Zelenou fasádu můžeme designovat do nejrůznějších tvarů, stylů a barev. K výběru rostlin potřebujeme znát na kterou světovou stranu fasáda směřuje, jaké je místní podnebí a především preference klientů.

Jaká je potřeba stavební připravenost?

Zelenou fasádu lze instalovat na hrubou stavbu tzn. cihla/ beton. Na tu se umisťuje folie, hlinikový konstrukční systém a následně samotné moduly se zavlažováním. Dále potřebujeme prostor cca 1x1m na umístění centrály pro zavlažování. Centrála by neměla být déle jak 30m od zelené fasády.

Kam mizí přebytečná voda?

Pod každou zelenou fasádu se umisťuje standardní žlab (není vidět, rostliny ho skryjí). Přebytečná voda tak odkapává do kanalizace nebo do nádrže.

Proč instalovat zelenou fasádu na moji společnost?

Mimo všechny standardní výhody zelených řešení se nabízí spousta dalších. Vaše společnost se díky zelené fasádě stane nezapomenutelnou. Zelené fasády se dají stylizovat do různých stylů a tím pádem i do loga vaší společnosti nebo grafiky, která Vás vystihuje. Je to jasný signál pro vaše zákazníky a klienty, že Vám záleží na přírodě a lepším pracovním podmínkám.

Technické detaily

  • 8 modulů na m²
  • 72 kg na m²
  • 96 rostlin na m²
  • Hodnocení požáru - třída „A“
  • Odolný proti větru o rychlosti 225 km/h
  • Rozměry modulu: hloubka 100 mm, výška 500 mm, šířka 250 mm

Máte více otázek? Napište nám.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.