Druhy zelených fasád

Snažíme se vytvářet udržitelné prostředí ve všech ohledech. Ne takové, které vyžaduje jednou za čas vše vyhodit a vybudovat znovu. Přečtěte si níže o možnostech instalace zelených fasád a živých stěn a samy si udělejte názor…

Hydroponická zelená stěna

Tento systém živé fasády/stěny používá umělou podkladní vrstvu, do které se rostliny zakoření (např. minerální vata nebo izolace) Zelená stěna potažmo rostliny v ní potřebují neustálé funkční zavlažování a výživu, která je bohužel tvořena na chemické bázi. Rostliny jsou tak živé umělým, pro ně nepřirozeným způsobem což také vede k omezenému výběru rostlin.

V případě poruchy mohou rostliny odejít už do dvou dnů. Kořenům rostlin totiž tento podklad nemůže nabídnou dostatečnou ochranu.

Rostliny se pěstují v umělém prostředí

Podpůrný systém pro popínavé rostliny

Tento systém je poměrně atraktivní pro realizace velkých ploch. Rostliny jsou zasazeny do hlíny a po ocelových lanech se postupně táhnou vzhůru. Nízké náklady na údržbu však nenahradí fakt, že plochu rostliny pokryjí neúplně a o zelené fasádě tak spíše nemůže být řeč. S tímto typem stěn také nelze nijak vytvářet tvary a grafické pohledy tak, aby korespondovali s budovou.

Je pravdou, že rostliny jsou zasazeny do jim přirozeného prostředí nicméně jednodruhové zaměření rostlin s sebou nese chudý život pro hmyz a drobné ptactvo. Navíc se čeká roky, než “popínavky” dorostou potřebných rozměrů

Popínavým rostlinám trvá roky vyrůst

Přírodní hlína

Hlína představuje pro rostliny nejvíce ochranné přirozené prostředí. Tento typ zelených fasád a živých stěn v sobě nese moduly s přírodní půdou a přírodní výživou. Z toho důvodu jsou tyto zelené fasády dlouhodobě udržitelné a zároveň fungují jako izolace a ochrana stěn budov. Hlína v sobě udrží vlhkost na delší dobu, takže pokud by selhalo zavlažování půda je pro rostliny stabilní.

Vzhledem k rozmanitosti zasazených rostlin velmi napomáháme biodiverzitě, která postupem času z měst úplně vymizela. Přírodní zelenou fasádou dáváte tak každý den živou plochu pro bujný život hmyzu, který je pro náš vlastní život tak důležitý.

Ku prospěchu věci je, že rostliny lze přirozeně vypěstovat tak, aby jsme jimi mohli tvořit loga společností či různé grafiky. Výsledný efekt je okamžitý. Námi nabízený Systém ANS LivingWall je patentovaný modulární a osvědčený přírodní půdní systém – čili nejvíce EKO…

Společnost EKOBOX s.r.o. nabízí zelené fasády a živé stěny systémem od ANS Global, protože klíčem k dlouhodobé a udržitelné zelené fasádě je pěstování a následný život rostlin v jejich přirozeném prostředí.